کاربردکامپاندهای پلیمری

کامپاند پلی اتیلن یکی از پر مصرف‌ ترین مواد در صنعت پلاستیک به شمار می‌ آید. این ماده دارای تنوع بسیاری است که در صنایع مختلف پلیمری کاربرد فراوانی دارد. کامپاند پلی اتیلن را شرکت‌ های تولیدی به صورت خالص یا ترکیبی مورد استفاده قرار می‌ دهند که از کیفیت بالا و قیمت مناسب برخوردار می‌ باشد.

کامپاند پلی اتیلن در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که برخی از آنها عبارتند از:
  • ساخت و تولید فیلم‌ های پلی اتیلن
  • ساخت و تولید لوله‌ های آبیاری قطره‌ ای
  • تهیه و تولید لوله‌ های تحت فشار
  • تولید ورق‌ های ژئوممبران
  • ساخت کارتن پلاست ها
  • تولید قطعات تزریقی
  • و…

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در لوله های آب رسانی و فاضلاب

دو نوع از رایج ترین نوع لوله های آب رسانی و فاضلاب با استفاده از کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. به واسطه خاصیت هایی چون مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر پوسیدگی، مقاومت در برابر سایش، قابلیت اتصال بسیار محکم وانعطاف پذیر، سبکی، پایین بودن هزینه ها و... از انواع کامپاندهای پلی اتیلن در لوله های سیاه رنگ که تحمل فشار بالایی را می طلبد، استفاده می شود.

بکارگیری پلی اتیلن در صنعت ساختمان

همچنین به واسطه خاصیت هایی مثل مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر پوسیدگی، مقاومت در برابر فاضلاب سرد و گرم، مقاومت در برابر یخ زدگی وضربه، رسوب پذیری کم، سبکی و ... از انواع کامپاندهای پروپیلن در تولید لوله های سفید یا سبز استفاده می شود.

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در صنایع بسته بندی

در عین حال که از هر دونوع کامپاندهای پلی اتیلن و پروپیلن در این صنعت استفاده می شود، ولی با توجه به خواصی مثل جذب کثیفی کمتر، با دوام در برابر پارگی، مناسب بودن برای بسته بندی وسایل سنگین و... آنها را مناسب برای بسته بندی های خاصی می کنند. علاوه بر آن کامپاندهای پروپیلن خواصی مثل کریستال شفاف تر برای ارائه بهتر محصول، مناسب بودن برای بسته بندی غذا و... این گروه را گزینه خوبی برای استفاده در برخی از صنایع و محصولات کرده است.

کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در کف پوش های چوب-پلاستیک

کف پوش های چوب-پلاستیک هم محصولی دیگر از صنعت ساختمان است که از کامپاندهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن استفاده می کند. پلی اتیلن ها مقاومت سایشی و پوششی بالا، مقاومت ضربه ی بالا دارند و در مقابل پلی پروپیلن ها مقاومت خستگی بالا وعدم ایجاد ترک با وجود تنش، مقاومت شیمیایی عالی را دارا هستند که باعث بکارگیری آنها در محصولات  مختلف این صنعت می شوند.

  • از دیگر موارد کاربردهای کامپاندهای پلی اتیلن و پروپیلن می توان به مواردی همچون کاربرد در صنعت خودروسازی برای ساخت قطعات مختلف، کاربرد در صنعت اسباب بازی برای تولید انواع وسایل بازی، کاربرد در صنعت پزشکی برای تولید انواع تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و... اشاره کرد که با توجه به گسترده بودن کاربرد آنها از ذکر جزییات آنها در این مقاله صرف نظر کردیم.