گرانول بازیافتی

گرانول  به شکل دانه‌دانه مواد پلیمری اطلاق می شود. گرانول بازیافتی دانه های گرانول است که از مواد بازیافتی به دست می آبد. مواد بازیافتی مورد استفاده برای تولید گرانول از ضایعات پلاستیک با ساختار مختلف مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن ونظایر آن به دست می آید..

 

تولید گرانول بازیافتی از ضایعات شامل مراحل زیر است:
  • جمع آوری ضایعات پلیمری
  • انتقال ضایعات به دستگاه آسیاب
  • خرد کردن ضایعات با دستگاه آسیاب
  • شستشو ضایعات خرد شده با آب سرد
  • شستشو ضایعات خرد شده با آب گرم
  • آبگیری با سانتری فیوژ
  • خشک کن با حرارت مخصوص
  • کندر سازی
  • گرانول سازی

 

 

امروزه با افزايش مصرف پلیمرها شاهد افزايش ضايعات اين مواد نيز هستيم که به تبع آن مساله بازيافت ضايعات و مشکلات زيست محيطي اهميت بيشتري مي يابد. بازيافت موثر و توسعه کاربردهاي جديد براي محصولات تهيه شده از پلیمرهای بازيافتي مي تواند مشکل تجمع ضايعات و آلودگي محيط زيست را کمتر کند. “پلي اتيلن ” ( PE ) پلاستيک صنعتي بسيار مفيد و کاربردي است که در دهه گذشته شاهد افزايش سريع مصرف اين ماده پليمري در صنعت و محیط زیستمان بوده ايم.

 

پلي اتيلن ، ماده اي است که اگر بازيافت آن به خوبي صورت پذيرد و ناخالصي هاي مواد بازيافتي آن حذف شود، علاوه بر صرفه جويي اقتصادي قابل ملاحظه خواص فيزيکي و مکانيکي ضايعات مي تواند به خوبي خواص پلي اتيلن نو باشد. علاوه بر اين، استفاده از ضايعات به پاکسازي محيط زيست و جلوگيري از انباشت ضايعات پلاستيکي در طبيعت کمک کند.
تحقيقات نشان داده است ايجاد پيوند بين گروه هاي عاملي سازگار کننده و PE بازيافتي ضمن ايجاد سازگاري در آلياژ نهايي موجب بهبود خواص مکانيکي از جمله استحکام کششي و مقاومت ضربه اي مي شود.

 

از نتيجه اين کار مي توان در کاربردهايي که به مقاومت ضربه اي و کششي بالايي نياز دارد مانند تسمه هاي بسته بندي محموله هاي حجيم در بنادر به عنوان جايگزين تسمه هاي فلزي استفاده کرد.از ديگر کاربردهاي PE بازيافتي مي توان به استفاده از آن به عنوان الياف در صنايع نساجي , لوازم خانگي و ورزشي، صنايع خودرو سازي و توليد پانل هاي اسفنجي عايق دار براي مصارف ساختماني اشاره کرد. پلی اتیلن در زمینه های مختلف چون الیاف، فیلمها، غشاها، بطری های نوشیدنی، فیلم برای قالبگیری فشاری و صنایع بسته بندی فیلمهای رادیوگرافی , نوارهای ویدیویی و لوله ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد
در فرایند بازیافت مواد پلاستیكی, نوع پلیمری كه باید بازیافت شود مد نظر قرار می‌گیرد. بدین ترتیب كه هر نوع پلیمر جدا از انواع دیگر بازیافت می شود، در غیر این صورت فرایند بازیافت با اشكال روبه رو خواهد شد.

به عنوان مثال: پلی اتیلن ها با هم، پلی پروپیلن ها با هم و پلی آمیدها با هم بازیافت می شوند، چرا كه هنگام فرایند بازیافت مواد پلاستیكی را خرد سپس ذوب كرده و مجدداً مورد استفاده قرار می دهند بنابراین اگر تركیبی از مواد پلاستیكی مختلف نظیر ظروف یك بار مصرف با انواع مختلف خرد و سپس ذوب شوند، با توجه به متفاوت بودن نقطه ذوب تركیب ناهمگونی ایجاد می شود.
شایان ذكر است كه بازیافت PE یكی از موفق ترین نمونه های بازیافت پلیمرها بوده و انواع بازیافتهای مكانیكی، فیزیكی و شیمیایی برای این پلیمر مورد استفاده قرار می گیرند.